Одне з найскладніших завдань геріатрії, галузі медицини, призначеної для людей похилого віку, – це проблема пролежнів. Що таке пролежні? Чи можна їх вилікувати? Як доглядати за шкірою прикуту до ліжка людину?
В даний час завдяки динамічному розвитку медицини люди живуть все довше і довше, а хвороби, які кілька десятиліть тому неминуче призводили до смерті, сьогодні успішно лікуються про це говорить світ інформації. Все більше і більше людей похилого віку живуть у розвинених країнах, і їхні проблеми зі здоров’ям є серйозною проблемою для сучасної охорони здоров’я.
Що таке пролежні та де вони найчастіше зустрічаються?
Простіше кажучи, пролежня – це область некрозу шкіри, підшкірної клітковини та прилеглих тканин, що виникає внаслідок хронічного тиску.
Пролежні найчастіше утворюються:
- на потилиці
- вздовж хребта
- над крижом та куприком
- на п’ятах та щиколотках
Чому саме у цих місцях? Відповідь дуже проста: вони найбільше пригнічуються, коли ви лягаєте. Кров не може надходити до всіх тканин, і це призводить до їхньої гіпоксії і, як наслідок, некрозу.
Ви, мабуть, не ставите питання, як харчуються тканини вашого тіла щодня, чи не так? Це постійний кровотік, який гарантує доставку кисню живильного і поживних речовин до кожної клітини вашого тіла. Без цих речовин ваше тіло зможе вижити.
Якщо шкіра гіпоксична, утворюються пролежні. Вони можуть утворюватися напрочуд швидко, тому важливо виявити проблему якомога раніше і діяти швидко.
Як оцінити ступінь тяжкості пролежнів?
Існує безліч шкал, за допомогою яких лікар може точно оцінити ступінь тяжкості пролежнів і, таким чином, призначити відповідне лікування. Це дуже важливо, оскільки процедура різниться залежно від стадії проблеми.
Пролежні – оцінка за шкалою Торренса. 5 стадій пролежнів:
- Етап – початковий етап процесу. Шкіра блідне при натисканні.
- Стадія – на цьому етапі мікроциркуляцію тканин вже порушено і червона шкіра. Можуть з’явитися пухирі, пухлина та біль.
- Стадія – охоплює всю товщу шкіри, сильно відмежована від здорової шкіри, а її тканина містить тканини, що розпадаються, або грануляційну тканину.
- Стадія – процес прогресуючий, залучає підшкірну клітковину. Можуть бути помітні чорні некротичні маси тканини.
- Ступінь – це найбільш занедбана стадія пролежнів. Уражається не лише шкіра, а й прилеглі тканини – м’язи, сухожилля, фасції та кістки.
Як лікувати пролежні? Почни з… профілактики
Існує безліч методів лікування пролежнів, наприклад, пластирі від срібних пролежнів та післяопераційна обробка рани. Все залежить, звичайно, від ступеня тяжкості пролежнів. Тому якщо вас турбує, наприклад, хронічне почервоніння шкіри або рана, що не гоїться, якнайшвидше зверніться до лікаря.
У разі пролежнів основою лікування є не саме лікування, а профілактика, тобто запобігання утворенню некрозу.
Що робити, якщо близька людина має ризик розвитку пролежнів?
Змінюйте становище людини кожні 2 години, що покращить кровопостачання тканин.
Купуйте обладнання, яке знижує постійний тиск на шкіру, наприклад матраци проти пролежнів, поліуретанові опори для п’ят, гелієві подушечки або ролики для підтримки ніг.
Регулярно оглядайте пацієнта та перевіряйте, чи немає почервонілих та болючих ділянок. Зверніть увагу на особливу увагу на місця трохи вище за кістки!
Дуже важлива фізіотерапія, тобто. виконання активних та пасивних вправ під наглядом фізіотерапевта.
Подбайте про правильний догляд за шкірою пацієнта. Використовуйте м’які засоби для чищення, що не подразнюють шкіру.
Переконайтеся, що шкіра пацієнта змащена належним чином. Тут чудово підійдуть препарати з ланолін. Пам’ятайте, що суха шкіра може бути пошкоджена з більшою ймовірністю!
Регулярно змінюйте нижню білизну та постільні речі та стежте за тим, щоб вони завжди були з дихаючих та натуральних матеріалів.
Якщо, незважаючи на дотримання всіх правил профілактики, у літньої людини все ж таки з’являються пролежні, не забудьте, якнайшвидше звернутися до лікаря. Чим раніше буде проведено лікування, тим більше шансів позбавитися проблеми.